Прозорий бетон

Інноваційний матеріал, завдяки якому можна економити на освітленні. Як його виготовляють та де застосовують?

Створення

Хоча ідея поєднання міцності бетону та прозорості скла приваблювала архитекторів вже давно, втілити її зміг у 2001 році угорський архітектор Арон Лошонці. Він додав до стандартних компонентів матеріалу скловолокно (5% від загальної маси), що спеціальним чином вкладене у бетонних блоках. Зовнішню частину блоків захищають шаром пластику, щоб уникнути пошкоджень скловолокна.

Через це його неможливо виготовити на будівельному майданчику, що підвищує ціну виробництва. Але більша ціна матеріалу компенсується меншими витратами на комунальні послуги у майбутньому.

Властивості

Він здатний проводити навіть незначну кількість світла на відстань до 2 м. При цьому прозорий бетон має більші за стандартні:

  • водонепроникність
  • морозостійкість
  • міцність на згин
  • міцність на стиск

Та зберігає властивості звичайного бетону – теплоізоляцію, І, звичайно, завдяки здатності пропускати світло він дозволяє економити електроенергію. Його часто використовують при зведенні сходових клітей, напівпідвальних приміщень тощо.

Використання

Порівняно зі звичайним бетоном, прозорий далеко не такий популярний. Але тим не менш, його люблять використовувати для оздоблення фасадів різних великих будівель та монументів. Наприклад, ворота Європи в Угорщині, повністю виготовлені з нього, або Міська бібліотека Штутгарту.

Через достатньо високу ціну та складність виготовлення зараз це не дуже популярний матеріал. Але його потенціал енергозбереження мотивує багато європейських компаній (Florak Bauunternehmung GmbH, LBM EFO, LiTraCon Bt, LUCEM GmbH, Luccon Lichtbeton GmbH, LiCrete by Gravelli) шукати способів спрощення та здешевлення виробництва.