Весна і вибоїни: причини

Хоча поки триває зима, вже незабаром з-під снігу, льоду або холодних калюж буде видно асфальт. На жаль, після холодного сезону на покритті часто з’являються тріщини і вибоїни.

У чому причини сезонних негараздів розглянемо сьогодні – на основі матеріалу доцента кафедри цивільного будівництва доктора Ксіомари Санчез з університету Нью-Брансвіку, Канада.

Причини і наслідки

Кожна дорога – це не просто асфальт на ґрунті, а чотири вкладених одне на одне шарів матеріалу.

Спочатку на землю вкладають основу – ущільнений дрібний щебінь. Він має розподіляти навантаження на верхні шари покриття і відводити воду.

Далі – два шари асфальтобетону, що мають витримувати безпосереднє навантаження і погодні умови.

Норми і точний склад кожного з елементів дорожнього одягу відрізняється залежно від середньої кількості автомобілів, що будуть нею їздити, ґрунту й особливостей місцевості (низина чи болото потребують додаткового укріплення полотна). Вимоги до кожного шару зазначені у відповідній документації з мінімальними нормами. Однак в окремих випадках для стійкості покриття його товщину, а отже і витрати на будівництво, потрібно збільшувати.

Струмки течуть, дороги тріскаються

Весна – це пора року, коли вибоїни на дорогах з’являються, здається, за ніч.

Коли вдень вже тепло, але вночі все ще холодно, цикли танення-замерзання прискорюються. Вода проникає у ґрунт і щебінь основи. І коли її стає забагато, ґрунт стає слабким і нестійким.

Верхні шари асфальту також схильні до руйнації, оскільки тривалий вплив води послаблює зв’язки в асфальті і між його шарами.

Це відбувається коли вода в покритті перетворюється на лід. Вона збільшується в об’ємі і розпирає покриття. Утворюються тріщини, які загострюють проблему, створюючи більше місця для збору води.

Це замкнене коло, яке без вчасного нагляду і втручання призводить до все гіршого руйнування дороги.

Що саме варто з цим робити ми розглянемо у другій частині статті. А поки зазначимо, що компанія «Вайт» вже більше 5 років ремонтує і вкладає нові дороги. Ми знаємося на тонкощах справи і готові допомогти вам з цими задачами. Якщо вам потрібен ремонт дорожнього покриття – будь ласка, пишіть нам у контактну форму на сайті або телефонуйте менеджерам за вказаними номерами.

Матеріал написаний на основі статті з сайту університету Нью-Брансвіку: https://blogs.unb.ca/research/2021/05/why-potholes.php