Від чого залежить вартість будівництва чи ремонту дороги

Гарна дорога не буває дешевою. Але від чого саме залежить її вартість?

Розглянемо основні складові ціни та фактори, які на них впливають.

По-перше, вартість буде залежати від того, що саме необхідно: побудувати дорогу з нуля, реконструкція, капітальний чи поточний ремонт. Проєктування одного кілометру приблизно коштує:

  • Нова дорога – 3 млн грн
  • Реконструкція – 2-2,5 млн грн
  • Капітальний ремонт – 1 млн грн
  • Поточний ремонт – ~100 тис грн

Найдорожчим є планування естакад та мостів. Штучні споруди зазвичай складають приблизно 40% вартості проєкту. Окрім цього, кожна нова дорога – це ціла низка інженерно-геодезичних, інженерно-геологічних, гідрогеологічних, техніко-економічних, археологічних робіт.

Окрім цього, при будь-яких роботах також прораховують комунікації, освітлення, необхідні споруди та організацію дорожнього руху. Це також впливає на вартість.

Ціна будівництва чи ремонту залежить від особливостей конкретних ділянок дороги, тому може змінюватися. Звичайно, є сталі величини – заробітна плата робочих, оренда та експлуатація техніки, вартість матеріалів та конструкцій.

Зазвичай, до 60% вартості складають будівельні матеріали. Їх ціна залежить від сезону (чим вищий попит, тим дорожче) та складності транспортування.

Техніка – 20% загальної вартості. Не варто на ній економити, бо від цього залежить швидкість та якість робіт.

Але ціна за кілометр може бути різною – на це впливає кількість комунікацій, освітлення, споруд.

Тому, вартість проєкту дороги залежить від складності ділянки, виду робіт (будівництво чи ремонт, та який саме) та специфіки об’єкту.

Ремонт чи будівництво

Зрозуміло, що будівництво нової дороги дорожче за її ремонт. Тому розглянемо види та особливості реконструкції дороги, бо від особливостей об’єкту залежить вартість робіт.

Наприклад, якісний поточний ремонт може стати дорожчим за реконструкцію – залежить від кількості проведених робіт та якості матеріалів. Чим більше шарів покриття задіяні, тим вища вартість. Але, якісно відремонтована дорога довше залишається у нормальному стані. Окрім того, часто на ціну впливає гарантія на роботи від підрядника.

Якісні дороги – це не дешево. Всі ми бачили наслідки спроб зекономити на будівництві чи ремонті – це зачароване коло, що затягує всіх учасників процесу. Тому, щоб будувати надійно та якісно варто розуміти на що саме йдуть гроші, та підбирати адекватний ситуації варіант.