Види асфальтобетону: який коли краще?

Важливо зазначити, що асфальт та асфальтобетон це різні матеріали. Перший є природнім продуктом окиснення нафти, а другий – спеціальною сумішшю асфальту з мінеральними матеріалами, які підвищують якість покриття. Саме за кількістю та складом цих домішок можна розрізняти асфальтобетон.

Тому розглянемо спочатку характеристики кожного виду.

Основні розбіжності у якостях різного асфальтобетону існують через особливості наповнювачів. Він може бути з щебня, гравію чи піску. Він складається з:

  • Від 2,5% до 9% бітуму
  • Мінеральних порошків
  • Щебню, гравію чи інших кам’яних матеріалів
  • Додатків для підвищення шорсткості поверхні, покращення шумоізоляції чи зчеплення коліс с дорогою.

Також важливою є величина фракцій. Зважають і на щільність: існують високощільні види, щільні, пористі та високопористі. Залежно від стану бітуму – холодні та гарячі.

За температурою укладення розрізняють два типи асфальтобетону: гарячі та холодні.  Гарячі вкладаються при температурі не меншій за +105 градусів, завдяки цьому суміш краще бутинувати. Але ця суміш потребує особливих умов укладення: не можна проводити роботи за високої вологості чи температури на вулиці менше 0 градусів.

Холодні суміші необхідно створювати дотримуючись правильної температури виробництва. Також для них потрібен бітум з повільною чи середньою швидкістю тверднення та підібрані модифікації складу для кожного випадку.

Холодна суміш має ряд переваг:

  • Можна укладати покриття за будь-якої температури чи вологості
  • Не потрібна спеціалізована техніка для бутинування
  • Довго зберігається

Але міцність покриття холодною сумішшю менша, а ціна – вища. Тому зазвичай її використовують для ремонту ям чи покриття невеликих ділянок, наприклад, створення доріжок. А для автодоріг де будуть їздити легкові автомобілі та вантажівки вже застосовують гарячу суміш. Вона більш надійна та дешева, але складніша в укладенні.

За марками є три види асфальтобетону:

  • Найякісніший – з гравієм, піском, бітумом, щебнем. З високою міцністю, тому ціна його вища за інші.
  • З меншою кількістю додатків у складі. Якість трохи гірша, але меншою є і ціна. Такий асфальтобетон доречно використовувати для звичайних міських доріг, вулиць, площ тощо.
  • Без щебню. Щільність збільшена, а от міцність – менша. Підходить для тротуарів, дитячих майданчиків, доріжок чи ремонту ям.

Також асфальтобетон розрізняють за кількістю каменю, чи піску.

Якщо ви обираєте асфальтобетон, радимо звертати увагу на класифікацію, марку та тип. Від цих основних факторів залежить склад матеріалу, його міцність та строк служби. Важливо також враховувати що саме ви будуєте, бо для різних потреб буде доречним використати різні види асфальтобетону.