Вплив війни в Україні на європейську будівельну галузь (частина друга)
У цій частині розглянемо, що думають європейські спеціалісти стосовно довгострокового впливу війни на будівництво.
Всі говорять про ускладнення економічної ситуації та значне зменшення темпів зростання ринку (що зовсім не дивно). Про те, як саме це буде проявлятися – далі.
Нова ера торгівельної регіоналізації
Багато світових коментаторів зараз підкреслюють, що ми вступаємо в нову еру деглобалізації.
Цьому сприяє низка факторів:
- власне, сама війна
- попередній досвід пандемії
- усвідомлення того, що ланцюги постачання дуже складні і проблеми на будь-якому з етапів все руйнують
Ці фактори визначають тенденцію до решоризації (повернення до своєї країни потужностей заводів, що до цього були перенесені, наприклад, до Китаю) виробництв, щоб бути витривалішими у сьогоденній і подальшій невизначеній ситуації. В результаті ми спостерігаємо велику регіоналізацію торгівлі та час покаже, як це вплине на будівельні програми в Європі.
Довгострокові геополітичні наслідки
Війна росії проти України задала тон невизначеному майбутньому у Європі. Зростання цін на енергоносії та подальші збої в ланцюжку постачань, ймовірно, призведуть до загального зростання цін – вище за нинішній і так немалий рівень. Для економіки ЄС та його будівельної галузі ціни на тендери зростають, доступність матеріалів та компонентів знижується, а терміни виконання робіт збільшуються.
Потенційно це призведе до зниження обсягів будівництва з часом. Проте вплив конфлікту в Україні змінюватиметься залежно від конкретних умов об’єкту. У той час як інфляційний вплив може відчуватись у середньостроковій перспективі, геополітичні зрушення, ймовірно, матимуть довгострокові наслідки, які можуть сформувати нові моделі регіональної торгівлі. Ця війна показала, наскільки світ глобалізований, а тому всі зацікавлені в її скорішому завершені (нашою перемогою, звісно ;)).