Як будують ізраїльські бомбосховища (мамад)

Голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк заявляла, що при зведенні нових будинків компанії будуть зобов’язані проєктувати бомбосховища у них.

При цьому орієнтуватися будуть на досвід Ізраїля. Тож давайте розглянемо вимоги до будівництва та влаштування ізраїльських бомбосховищ.

Вони бувають двох типів – мамад (захищена кімната квартирі чи будинку, на одну родину) та мамак (для широкого загалу, наприклад, на поверсі).

За законом, кожна зведена після 1993 року будівля має мати мамади, щоб мешканці могли швидко зайти у захищене місце, а у спокійні часи використовувати цю кімнату як вважають за потрібне. І хоча з цим теж є складнощі, бо будівництво бомбосховища підвищує вартість житла, люди купують житло з мамадом, або добудовують його самі.

Тож які є вимоги до зведення такого бомбосховища?

Двері

Вони мають бути залізними та відкриватися надвір. Перед ними має бути бетонна стіна для захисту.

Вікно

Конструкція з двох частин – металеві віконниці, що відкриваються надвір та непомітні у звичайному житті та герметичне вікно, розмірами не більше 120х100 см. Воно має бути на висоті мінімум 1,5 м від підлоги та без решітки.

Мережі

У мамаді має бути мінімум 3 електричні розетки, 1 телефонна та 1 радіо- чи теле- розетка.

Вентиляційна система

Це правило ввели у 2010 році, тепер всі бомбосховища облаштовують так, щоб у них під час хімічної атаки можна було знаходитися без протигазу.

Інші вимоги:

  • площа мінімум 9 квадратних метрів
  • висота стелі мінімум 2,5 метри
  • ширина кімнати мінімум 1,6 метри
  • стіни суцільні, без опор та перекриття
  • матеріал – залізобетон
  • товщина стін мінімум 25 см

Такі бомбосховища розраховані на пряме попадання снаряду.

У звичайному житті така кімната часто є спальнею когось з дітей, або робочим кабінетом. Для будинків, що необлаштовані мамадом, є можливість докупити кімнату-бомбосховище. На приватних ділянках їх часто ставлять окремо від дому, це найдешевший та найпростіший варіант. Або під’єднують як додаткову кімнату, що робить зручнішим його використання у мирному житті.

Для власників квартир без вбудованого мамаду ситуація складніша, бо для його зведення потрібна згода всіх мешканців будинку. Тому часто приватні бомбосховища або добудовують усі разом (одне над одним, щоб вони утворювали монолітну конструкцію), або облаштовують мамак – спільне укриття на поверсі.

Джерела:

https://www.timesofisrael.com/the-safest-spot-in-the-house/

https://derorit.co.il/the-dos-and-donts-of-the-mamad/