Як проєктують дороги

Правильно зроблений проєкт – запорука надійності та зручності дороги.

Оскільки будівництво недешеве, важливо відразу правильно прорахувати всі деталі. Розглянемо основні моменти, які вбачають інженери при проєктуванні нової дороги.

Спочатку досліджують місцевість, бо від її умов залежить:

Товщина шарів покриття

Потенційне розмивання ґрунтовими водами

Необхідність укріплення нижнього шару

Також спеціалісти підраховують оптимальну кількість робочих, техніки та будівельних матеріалів, строк будівництва, необхідну кількість його етапів. У цей момент формується приблизний бюджет будівництва.

Важливо врахувати потенційне навантаження дороги – бо якщо зекономити та замість необхідної для автобану кількості матеріалів виділити бюджет лише на дорогу місцевого значення, вона дуже швидко зруйнується. Окрім цього, вбачають не тільки сьогоденне навантаження – у гарному проєкті закладене збільшення дорожнього трафіку на майбутні 20 років. Якщо розробляють план будівництва міської дороги, це роблять згідно з генпланом розвитку міста. Це також необхідно для подальшого узгодження проєкту з владою.

Будівельні роботи починають з риття дорожнього корита, а для цього необхідно правильно підібрати покриття, яким його заповнять. Вибір залежить від рівню навантаження на дорогу.

При проєктуванні необхідно пам’ятати про клімат. У нас часті перепади температури – від мінусової до плюсової, що негативно впливає на покриття. Окрім цього, опади, сніг, ґрунтові води – все це призводить до поступової руйнації верхніх шарів дороги. Професіонали пам’ятають про ці фактори при розробці проєкту, тому якщо все розраховано вірно, покриття прослужить довго.

Важливе питання безпеки всіх учасників дорожнього руху – тому проєкт має відповідати нормам, де це все спеціально прописано.

Сформований проєкт разом із пояснювальними записками включає:

Рекомендації по прокладенню комунікацій

Локальні кошториси

Ландшафтне проєктування

Сам проєкт дороги

Та ще багато факторів, кожний з яких аргументують у пояснювальній записці.

Отже, при проєктуванні дороги є дуже багато факторів, які необхідно врахувати. Недотримання хоча б одного з них приведе до швидкої руйнації дороги. Окрім цього, при плануванні дороги враховують безпеку всіх учасників руху та план майбутнього збільшення навантаження на шлях.