Як зробити будівництво доріг екологічнішим
Розвинена інфраструктура необхідна для життя держави та розвитку економіки. Тому будівництво доріг – сфера, що у мирні часи дуже актуальна. Але часто після завершення робіт залишається багато сміття, що не лише захаращує узбіччя, але і псує ґрунт та підземні води.
Крім цього, при належному контролі та увазі до сміття можна заощадити кошти. Як саме, розглянемо далі.
Для цього, розглянемо різні зони будівництва та сміття, що збирають навколо них.
- Побутова зона – де працівники живуть і/або харчуються
- Будівельний майданчик – ділянка, де власне йдуть роботи
- Зона паркування/ремонту техніки
А тепер проаналізуємо конкретні види забруднень, та як з ними можна впоратися.
Залишки цементу на землі
На узбіччі свіжої дороги іноді можна побачити глиби застиглого цементу. У бетонозмішувачі не можна залишати суміш, тому оператор може просто вилити зайве на землю поруч. Але це шкодить тваринам та рослинам території, псує вигляд дороги.
Аби цього уникнути, необхідно прорахувати витрати матеріалів і за можливості уникати виникнення таких залишків. Або застосувати їх для залиття невеликих ділянок дороги, тротуарів тощо.
Шини
Їх можна і варто переробляти. Хоча в Україні таке виробництво ще не популярне та не розвинене, це перспективна галузь – так, у ЄС переробляють 91% покришок. Потенційно, здача шин на переробку є джерелом додаткового прибутку. Перспективи екологічної утилізації цього виду сміття ми розглянемо у наступній публікації.
Старий асфальт
Матеріал, який можна подрібнити і використати у будівництві доріг удруге.
Пусті бочки
Їх можна, наприклад, продати або віддати безкоштовно у сіла навколо. Так ємності набудуть другого життя, що корисніше забруднення середовища на звалищі.
Основна складність переробки будівельного сміття – відсутність сортування матеріалів та належної організації процесу. Це – питання часу, бо екологічне питання стоїть гостро, тож коли наша країна повернеться до мирного життя, буде варто приділити цьому особливу увагу.
Написано на основі матеріалів International Conference on Solid Waste Management, доповіді S. E. Sapuay (https://doi.org/10.1016/j.proenv.2016.07.074)